Aladin

Aladin 12.060

Aladin

Aladin – це інтерактивний небесний атлас, який дозволяє користувачеві розглядати і вивчати оцифровані астрономічні знімки. Програма позиціонується, в основному, як інструмент для професійних астрономів, зайнятих в науці і освіті, і поширюється  на безкоштовній основі.

Атлас Aladin є клієнтським додатком, написаним на мові Java, і використовує активне з'єднання комп'ютера з інтернетом для підключення до різних відкритих астрономічних каталогів і баз даних, таких як NASA, SIMBAD, VizieR тощо. Програма взаємодіє з цілою низкою як великих, так і невеликих проектів, що забезпечує їй доступ до новітньої інформації, отримати яку можна безпосередньо з першоджерел – дослідницьких інститутів, обсерваторій, порталів і дата-центрів.

Інструментарій небесного атласу надає засоби для швидкої навігації по зоряному небу за допомогою міні-карти видимого всесвіту. Крім того, інформація про космічні об'єкти може бути знайдена шляхом введення їх назв або координат в форматі «градуси-хвилини-секунди».

Інтерфейс Aladin, на перший погляд, може здатися дещо громіздким. Огляд космічного простору на невеликих екранах викликає певну незручність, що пов'язано зі спробами розробників вмістити величезну кількість різномастої інформації про об'єкти, не кажучи вже про візуалізовану карту зоряного неба і елементах керування – повзунках, полях з випадаючими списками і іконками швидкого доступу до функцій програми.

Область підказок, винесена в праву частину головного вікна Aladin, хоч і займає досить багато місця, проте підвищує можливості користувача до орієнтування в різноманітті доступних опцій. Ліва ж панель – так зване дерево даних – відображає перелік наданих користувачеві ресурсів і дозволяє завантажувати каталоги і колекції тематичної інформації, виконувати пошук об'єктів, що цікавлять, а також фільтрувати результати по тим чи іншим критеріям.

Крім популярних форматів файлів на зразок JPG, PNG, GIF програма підтримує розширення, спеціально створені для упаковки наукових даних, наприклад, FITS, TSV, CSV і VO.

Переваги Aladin

Безкоштовне розповсюдження продукту.
Велика кількість доступних каталогів і небесних карт.
Наявність російської локалізації програми.
Наявність області підказок по функціях програми.
Наявність міні-карти відомого всесвіту.
Підтримка вузькоспеціалізованих форматів файлів.
Можливість послідовного накладення декількох карт з різною інформацією на одну область зоряного неба.

Недоліки Aladin

Відсутність підтримки української мови.
Неповний переклад програми на російську мову.
Необхідність в активному Інтернет-з'єднанні з метою підключення до більшості баз астрономічних об'єктів.
Громіздкий інтерфейс.

Висновок

Небесний атлас створений для потреб професіоналів і навряд чи підійде новачкам, оскільки наповнений величезною кількістю інформації, що представляє цінність лише в умілих руках.

Увага

Для коректної роботи програми необхідна наявність на комп'ютері користувача встановленої віртуальної машини для запуску додатків Java – Java Runtime Environment, інструменти якої також входять в вільно розповсюджуваний пакет JDK.

Встановлення Aladin

Атлас Aladin не вимагає встановлення.

Щоб змінити мову інтерфейсу програми запустіть атлас. Клацніть Edit -> User Preferences. Далі у вікні налаштувань оберіть необхідне значення мови із запропонованого списку в розділі Language (верхній параметр), після чого натисніть Apply у нижній частині вікна, щоб підтвердити зміни. Мова програми буде змінена при наступному запуску Aladin. 

Автор:
Офіційний сайт: aladin.u-strasbg.fr
Оновлено:
Версія Windows: 10
Мова інтерфейсу: English, Русский
Завантажити Aladin для Windows

Коментарі

Бажаєте поділитися враженнями або поставити запитання?

Розпочніть обговорення, залишивши коментар зі своїми думками про Aladin!

Схожі програми